Žárlivost a její typy

 

„Projev žárlivosti je pozdrav na rozloučenou odcházející lásky.“                     Leon Bloy

 

Žárlení není jako žárlení, mnohé je u každé žárlivosti stejné a přesto v individuálních příbězích nalézáme odlišnosti.

V následujícím článku popisuji na základě zkušeností v manželském a partnerském poradenství několik typů, druhů, odstínů žárlivosti.

 

Žárlivost a její typy 

Na základě zkušeností v manželském a partnerském poradenství mohu popsat několik typů, druhů, odstínů žárlivosti.

 

Pseudožárlivost

S pseudožárlivostí se setkávám v partnerství, které není zdravé rovnováhou mezi dáváním lásky a dostáváním. Např. jeden z partnerů není plně psychicky přítomen ve vztahu, ať protože neuzdravil své srdce z rozchodu v minulosti, nebo upřednostňuje rodiče, dítě či nějaký koníček. Jeden partner vnitřně neprožívá exkluzivitu partnerství a druhý to cítí a snaží se lapit nepolapitelného a postupně se jeho cítění a chování dopracuje k žárlivosti.
Žárlivost a j

Za pseudožárlivost také považuji situaci, kdy člověk cítí, že partner ve vztahu tak nějak psychicky chybí, že se vzdaluje, že se chová jinak než dřív ať už z důvodu paralelního vztahu nebo citového ochlazení z jiné příčiny. Je přirozené, že člověk pokud nedostane pravdivou odpověď od partnera, pátrá po tom, proč tomu tak je, co mu zůstalo skryto, v čem je klamán. Pokud člověk chce pouze znát pravdu a podle toho se zařídit, pak se nejedná o pravou žárlivost.

 

Žárlivost můžeme rozdělit podle intenzity:

Žárlivost – téměř mimo Vás

Můžete o sobě říci, že nemáte problém partnerovi důvěřovat v běžném života běhu, neřešíte jeho kontakt s jinými osobami opačného pohlaví. Pouze občas máte chuť vědět více podrobností o tom, kdo partnerovi píše, kde byl a co dělal. Uspokojí Vás obyčejná odpověď.

Žárlivost vnitřní

Vnitřně se bojíte o partnera, aby neodešel/a za jinou, vedete v sobě vnitřní dialogy a máte své pochybnosti. Mlčky pozorujete. Podezíranému se naštěstí nesvěřujete.

Žárlivost otravná

Vedete s podezřelým nekonečné diskuze podobné nekonečnému výslechu. Kladete opakující se otázky. Odpovědi pro Vás jsou neuspokojivé. Takové diskuze dříve nebo později vedou k hádce a vy jste nespokojen/a stále.

Žárlivostní posedlost

Toužíte mít dohled nad vším, co milovaná bytost dělá nebo říká.
Pronásledujete, kontrolujete, sledujete, mobil, diář, kapsy…
Chcete milované bytosti omezit kontakty s jinými lidmi a kontrolujete je.
Vymýšlíte a třeba i realizujete praktiky, za které by se nemusela stydět tajná služba.

Žárlivost také můžeme rozdělit podle způsobu projevu ve smyslu dominance či submise, obojí je forma agrese:

Žárlivec dominantní

Takový žárlivec se cítí nadřazen, na vztahu je jakoby méně závislý a má tendenci zaujímat k partnerovi vztah majetnický. Dominantní žárlivec je pln vzteku, je často krutý a mstivý. Vymáhá různé podrobnosti skutečné či domnělé nevěry a nikdy nemá dost, také pro něj nikdy nemůže být „mravní poklesek“ odčiněn. Domnívá se, že právo je na jeho straně a v té souvislosti se často cítí uražen a ponížen.

Žárlivec submisivní

Žárlivec submisivní je více citově závislý, více miluje. Jeho žárlení připomíná ufňukané dítě, vyčítá, naříká, tiše vzdoruje a někdy se uchýlí i k vyhrožování sebevraždou. Takovým jednáním svou submisi člověk jen potvrzuje a zhoršuje své ponížené a nedůstojné postavení.
psycholog praha

Způsoby projevení žárlivosti korespondují s tím, jak reaguje objekt žárlivosti, jak žárlivec vycítí, co si může dovolit. Bohužel žárlivec připravuje pro sebe i partnera vztah bolestivý, debaklový, který obvykle dříve nebo později končí rozchodem.

Více článků o žárlivosti:
Žárlivost a jak ji léčit
Žárlivost a láska
Jak se chovat k žárlivci – rady pro partnera žárlivce
Žárlivost – co to je za potvoru? Aneb o psychice žárlivosti
Rozhovor o žárlivosti pro Phoenix

Když budete mít pocit, že Vám mohu pomoci s utříděním myšlenek, uzdravením srdce a vztahu nebo hledáním Vaší individuální cesty, kontaktujte mne.

 Více článků v rubrice LÁSKA, SEX A VZTAHY zde.

ROZCESTNÍK na všechny články zde.

 

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...