Vliv dětství

Vliv dětství na náš život 

 

 „Vypadá to, jako bychom v dětství ztratili něco cenného a zbytek života to hledali.“

                                                              Eduard Petiška

Můžou za to rodiče?

Aneb jak se uzdravit ze svého dětství?

Rodina a dětství má skutečně vliv na to, jací jsme. Dává nám zkušenosti, výzvy, které potřebujeme. Vždy záleží na nás, jak je uchopíme, koho ze sebe vytvoříme, i když někdy to může být náročná cesta.vliv dě Vše lze přetvořit v konstruktivno. Dovolila jsem si vybrat jeden dotaz s odpovědí z online poradny, který může být inspirací, jak se uzdravit ze svého dětství a být zdravější a silnější osobnost.

Dobrý den, už od mala(teď je mi 19) mám negativní pohled na svět a jsem celkově psych. labilní, začalo to, když se narodila moje sestra, když mi bylo 6, na kterou jsem strašně žárlila. S mámou ani s tátou od té doby nemám moc dobrý vztah, nemůžu se zbavit pocitu, že za to jaká jsem můžou oni. Vždy, když už si myslím, že jsem se s tím vyrovnala, se např. objeví problém a skončí to u toho, že zase obviňuju svoje rodiče. Poslední dobou je toho na mě moc, problémy ve škole, rodině, vztazích.. chodila jsem k psycholožce, která mi vůbec nepomohla, teď chodím na terapii(2 týdny jsem na ní teď nebyla) Cítila jsem se po ní ze začátku líp, ale teď když se nakupily všechny ty problémy, mám pocit, že jsem zase na začátku. Zase mám takové stavy, že jen sedím, brečím a sem úplně mimo, už ani nejsem schopná normálně přemýšlet, myslím na to, že chci skončit se životem, ale vím, že bych to neudělala, přesto je to nesnesitelné. Chci vás poprosit o názor, jestli se dá tohle vyřešit s terapeutem nebo je lepší dojít si za psychiatrem, jestli by v těchto nejhorších situacích nepomohly třeba nějaké lehčí antidepres.? Díky za odpověď

Milá Báro,
jak mám rozumět vět:“Nemůžu se zbavit pocitu, že za to jaká jsem mohou rodiče.“?
1. Tento „pocit“ začíná u myšlenky.
2. Myšlenky tvoří každý sám. My vládneme svým myšlenkám, nikoliv obráceně.
3. Pokud nějakou destruktivní myšlenku máme, je na nás, abychom ji přepracovali (to lze naučit)
4. Hledání viníka neřeší problém, je to tedy destruktivní činost s destruktivními dopady na několik stran (i sebeobvinování je hledání viníka…)
5. Takže základ dospělosti je přijmout Zodpovědnost za sebe na všech úrovních, včt. zodpovědnost za své pocity a uspokojování svých potřeb.
6. chápu, že může být náročné najít cestu k tomu, jak tvořit sebe a své psycho. A je jen na Vás, zda se tou cestou vydáte s plným nasazením, pílí, vnitřní poctivostí a houževnatostí.
7. Každopádně je třeba pracovat s pocity, emocemi. Vhodná je i léčebná meditace nebo KERP , užitečné mohou být však různé cesty, pomocné techniky (voice dialogue, rodinné konstelace, imaginativní techniky, arteterapie)
8. Pokud máte pocit, že bez antidepresív to nezvládnete, vyzkoušejte je. Na kolik procent pomohu, to uvidíte, je to individuální.
psycholog praha9. Pokud budete chtít vyzkoušet práci se svými pocity, jejich proměnu, můžeme se domluvit na setkání. Kontaktujte mne.

Nechť vliv dětství na Vaší přítomnost je jen takový, jaký si přejete, nechť poznáte a přepracujete veškeré bloky, které Vám brání prožívat přítomnost jako svobodné a radostné bytí. V souladu s principem kvantového vědomí je uzdravení možné právě teď v přítomném okamžiku.

Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.

ROZCESTNÍK na všechny články zde.

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...