Prožíváte manželskou krizi – poznáte ji?

Aneb co Vás často přivádí do mé manželské poradny

Přemýšlíte o svém manželství? Chcete předejít prohloubení manželské krize? Ptáte se, jak poznáte manželskou krizi nebo kdy je čas navštívit partnerskou/ manželskou poradnu? Je to vhodné právě pro Vás?

Pokud přemýšlíte o tom, zda manželskou poradnu vyhledat, můžete si přečíst následující tvrzení o manželské krizi a spočítat, s kolika z nich souhlasíte. Na konci naleznete vyhodnocení tohoto malého testu manželství.

  1. Cítím, že od partnera dostávám méně než dávám.
  2. Přál bych si, aby mi partner více rozuměl.
  3. Náš sexuální život pomalu ale jistě mizí.
  4. Při představě, že v takovém manželství mám dožít, je mi smutno.
  5. Kdybych věděl, že naše manželství bude vypadat takhle, do manželství bych nevstoupil.
  6. Mám pocit, že od manželství chci něco jiného než partner.
  7. Mám pocit, že partner neslyší, co mu říkám.
  8. Prožíváme nevěru, žárlivost, emoční výbuchy, kontrolu.
  9. Mám pocit, že si mne partner neváží.
  10. Často se s partnerem nehezky hádáme. Po hádce mi není lépe.

Vyhodnocení: I kdybyste souhlasili pouze s jedním tvrzením, stojí za to manželskou poradnu navštívit a vážnější manželské krizi předejít. Však sami víte, že partnerství je křehké, křehké například jako čelní sklo u auta – malý kamínek způsobí malou puklinku, která se jako pavouk rozšíří po celé ploše. Manželství je květina, o kterou je třeba společně pečovat. Pokud souhlasíte se třemi a více body, je skutečně na čase pro své manželství údělat něco podstatného.

Pokud Vám partner/ka říká, že je v manželství nespokojený, že současný stav mu/jí nevyhovuje v jakékoliv oblasti manželství nebo přímo vyjadřuje, že by si přál/a navštívit poradnu, pak neváhejte a s partnerem se do manželské poradny objednejte. Je pravděpodobné, že tak máte šanci předejít hlubší manželské krizi, která se hojí ještě obtížněji. V tuto chvíli má partner o zlepšení manželství ještě zájem a manželská terapie má šanci. Neradostná, avšak nikoliv výjimečná, jsou ta setkání v mé poradně, kdy ke mne přichází pár a jeden z partnerů, častěji manželka, říká: „Já navrhovala manželskou poradnu před půl rokem (dvěma lety), teď už o to ani nestojím, jsem už vyhořelá.“

Pokud máte pocit, že máte chuť pečovat o manželství společně se mnou, můžete se samozřejmě na mne obrátit a objednat se.